Moja manželka ma neoceňuje! Znamená pre mužov uznanie viac ako láska?
Vieš aké otázky si kladú muži vo svojej hĺbke? Vieš, čo môže urobiť Tvojho manžela šťastným? Tieto otázky Ti pomôžu lepšie porozumieť ich svetu a prehĺbiť si tak vzájomnú lásku. Sú to otázky typu. Som schopný? Som dostačujúci? Som dobrý pre druhých v tom, čo robím? Som akceptovaný druhými? Väčšina žien si však myslí opak. Byť milovanou je oveľa dôležitejšie ako dostať uznanie. Tu sú otázky, ktoré si kladú ženy a prečo tak ťažko dokážu automaticky prísť na to, čo muži potrebujú. Som milovaná? Som krásna? Som opatrovaná? Väčšina mužov sa však necíti byť milovaná, keď nedostanú uznanie. Vyskúšaj mu denne dať čo najviac uznania. Potom uvidíš, či sa bude cítiť milovaný. Budem veľmi rád, keď sa podelíš o svoje skúsenosti dole v diskusii, príp. e-mailom.

Čuduješ sa niekedy, prečo je v mužoch toľko hnevu? Väčšina hnevu však pochádza práve z toho, že necítia uznanie. Tvoj muž však potrebuje uznanie aj bez toho, že by spĺňal Tvoje očakávania. Chce byť uznaným už len pre to, že je. Tak ako ženy potrebujú byť milované len preto, že sú. Môžu sa v Tebe objaviť otázky. Prečo by som mu mala dať uznanie len tak… Nie je to divné? Človek sám o sebe má veľkú hodnotu bez toho, že by niečo urobil. Všade okolo nás počujeme heslo ľudská dôstojnosť. Ľudskú dôstojnosť si nezasluhujeme preto, že niečo dokážeme alebo urobíme, ale je to čisto pre fakt, že existujeme a máme svoje výnimočné miesto v spoločnosti.

Stretla si sa s tým, že si mužov zaradila do nejakej predsudkovej škatuľky? Napr. muží sú namyslení, ješitní… Čo ak ale si mužov vnímala inak, akí sú v skutočnosti? Čo ak jeho výroky v ženskom významovom slovníku znamenajú úplne niečo iné, ako v mužskom? Aha…Postupne si budujeme na základe našich dohadov určité vzťahové návyky a tie potom uplatňujeme pri stretávaní sa s ľuďmi. Je možné, že aplikujete tieto vzťahové návyky (predsudkové škatuľky) aj pri mužoch? Muži vyzerajú navonok sebavedomejší, ako môžu byť vo vnútri. Navonok vyzerajú nejakým spôsobom, ale vo vnútri sa môžu cítiť a prežívať úplne niečo iné. To je veľmi častý jav u mužov. Ženy majú tendenciu rúbať sebavedomie mužov, ktoré vidia navonok. “Vyzerá byť príliš sebavedomý. Potrebuje schladenie”. A tak ho žena dá dole svojimi poznámkami, čím sa ho veľmi hlboko negatívne dotkne. Možno sa budete čudovať, ale v mužoch nie je väčšinou mužské ego, ale skôr pochybovanie o sebe. Muži si často vo vnútri hovoria, čimchcú byť. Napríklad chcem byť dobrý otec, manžel, biznismen, učiteľ, pracovník…, ale nechcú, aby to niekto odhalil, pretože majú pochybnosti o sebe, či to zvládnu. Prichádza totiž k tým najdôležitejším otázkam, ktoré sú veľmi hlboko vo vnútri: Som schopný? Som dostačujúci? Budem ocenený? Z výskumu vyšlo, že väčšina mužov, chce byť vynikajúcimi manželmi, ale nechcú o tom hovoriť, pretože sa boja vnútorného zranenia.

Manželské krízy sa niekedy rodia už len z toho, že v manželstve sa neprejavuje láska spôsobom, ktorý obaja manželia potrebujú. Ak neprejavuješ manželovi ocenenie, tak je veľmi pravdepodobné, že ti on neprejavuje lásku. Taktiež možno ťa niekedy napadne myšlienka na rozvod. Možno to pramení práve z toho, že sa necítiš byť manželom milovaná či krásna a dostávate sa do začarovaného kruhu, z ktorého môže vzniknúť manželská kríza a niekedy aj nevera. Nie je to výzva dať Tvojmu mužovi denne tak veľa uznania, ako dokážeš a vyskúšať, či sa niečo zmení v jeho vzťahu ku Tebe? Ak si si neistá v tom, či to bude fungovať, tak to ber len ako test a uvidíš.

Foto: FreeDigitalPhotos.net, Marin
The following two tabs change content below.

Pavel Chvojka

Pavel Chvojka je zakladateľom, šéfredaktorom a autorom blogu ManzelskySlub.sk. Je autorom programu Ako si získať jeho srdce a Ako si získať jej srdce pre šťastné a verné manželstvo. Ak ti niečo nie je ohľadom manželstva jasné, pokojne napíš e-mail a určite odpíše.

Príbuzné články

Najnovšie články

Staršie príspevky:
Má význam dať uznanie mužovi za to, že pracuje? Nebude z neho workoholik?

Veľmi dôležitou potrebou muža je dobývanie. Rád prekonáva výzvy sveta, pracuje a dosahuje dobré výsledky. Ak pochopíš, aký význam to...

Zavrieť