Manželstvo Krchniakovcov: Môžem ju rozmaznávať, byť tu pre neho, pracovať na sebe, snažiť sa o zmenu k lepšiemu
Manželov Krchniakovcov som spoznal na Manželských stretnutiach v Banskej Bystrici. Anička a Robi Krchniakovci sú umelecké duše. Cítiť to aj v tom, ako umelecky vyjadrili, čo si myslia o rozvode. Je to jedno z najkrajších vyjadrení, ktoré som počul v súvislosti s rozvodom. Manželstvo je pre nich veľmi dôležité, snažia sa na ňom pracovať a sú si vzájomným darom. Veď posúďte sami.

Koľko rokov ste manželia?

V aprili oslávime naše deviate výročie.

Koľko máte deti?

rozvod ci manzelstvo

Máme tri deti. Najstarší Kubko má šesť a pol, je to začínajúci školáčik-prváčik, svojou šikovnosťou nám robí radosť.  Tento rok začal seriózne pracovať na splnení svojho dlhodobého detského sna-stať sa bicistom.

Prostredný Maťko má tri roky a hoci s ním momentálne prežívame aj trošičku ťažšie obdobie (dokáže poriadne trucovať) , je veľmi citlivý a je to také naše usmievavé slniečko.

Najmladšia Natalka má šesť mesiacov, je to zlaté a spokojné bábätko a už teraz vidno, že  sa medzi ňou a bračekmi vytvára krásne súrodenecké puto, ktoré dúfame pretrvá celý život.

Do príchodu nášho prvého bábätka sme žili v podstate taký novomanželský život. Mali sme dosť času privyknúť si na spoločné žitie, ale si aj užiť dosť bezstarostných chvíľ, kedy sme neboli nikým a ničím viazaní. To sa samozrejme po narodení prvého dieťatka zmenilo. Museli sme sa zriecť viacerých príjemných aktivíť, ktoré sme si dovtedy ako mladý bezdetný pár z času na čas dopriali – či už to bola večera s priateľmi, kino… Prijali sme to však tak nejak prirodzene a bez väčších problémov. V tom období sa pre nás začal vlastne pravý rodinný život ☺

Čo vám dáva manželstvo?

R: Manželstvo je pre mňa istota, že nie som sám. Mám pri sebe ženu, s ktorou sa môžem zdieľať, ale aj ju rozmaznávať.

A: Manželstvo mi dáva pocit bezpečia. Je so mnou niekto, na koho sa môžem absolútne spoľahnúť. Zároveň viem, že aj mňa niekto potrebuje a možem tu preňho byť.

A+R: Obaja sa zhodujeme na tom, že ak chceme, aby naše manželstvo a spoločný život fungoval, musíme na sebe pracovať, snažiť sa o zmenu k lepšiemu,  a v tom si chceme byť vzájomne nápomocní.

Čo vám pomáha v budovaní vzťahu?

Pre nás bolo veľkým plus, že sme mali možnosť spoznať kurzy pre manželov. Kazdoročne chodíme v lete do Banskej Bystrice na Manželské stretnutia. V prvých rokoch sme to brali najmä ako prevenciu, obohatilo nás to o vedomosti, čomu sa máme vyhnúť a o čo sa naopak snažiť (aspoň teoreticky☺, prax je oveľa ťažšia). Ale ako plynie čas, tak prichádzajú nové situácie a problémy, o ktorých treba diskutovať, vyjasnovať si ich, možno konfrontovať sa s inými pármi … A práve tu máme čas a priestor zastaviť sa, zamyslieť sa, čo robíme dobre a čo nie, v čom sme možno od minulého roka pokročili alebo čo sa nám darí menej… Obyčajne sa odtiaľ vraciame s novým elánom a chuťou zapracovať na sebe. Určite odporúčame každému! ☺

Máte nejaké zaužívané rituály, ktoré vám pomáhajú v manželstve?

Veľmi radi spomíname na jedno konkrétne obdobie, kedy sme intenzívne každý večer  hrávali spoločenské hry. Len my dvaja a na stole hra, pivo a čipsy ☺  Momentálne – ak nám to okolnosti dovolia (t.j. keď sa chlapci dokážu chvíľu  zahrať a pri tom sa nepobiť) – si radi spolu sadneme  pri poobednej kávičke a rozprávame sa.

rozvod ci manzelstvo

Čo najradšej spolu robíte?

Nakoľko máme malé deti, všetok náš voľný čas trávime s nimi. Napriek tomu sa obaja zhodujeme na tom, že ak sa vyskytnú chvíle, kedy sa netreba nikam ponáhlať, radi si vyjdeme len tak na prechádzku, prípadne vymyslíme nejaký výletik. Z času na čas sa nám podarí zabezpečiť varovku k deťom, čo využívame na randenie v kine, alebo len tak v cukroške na koláči.

Čo si myslíte o rozvode?

Rozvod je väčšinou nesprávne umiestnená bodka uprostred vety, ktorá mala pokračovať. Veta s neopravenou chybou je interpretovaná zle. Zle ju pochopí aj okolie a najviac zasiahne deti, ktorým prináša do duší chaos a zmätok, prípadne stratu úplného domova.

Aký je váš názor na neveru a čo vám pomáha proti nevere?

Je ľahké a prirodzené odsúdiť neveru ako zlý skutok. Na druhej strane – často sa môže začínať v úplne ľahkej, naoko až nevinnej forme. Človek ani nemusí fyzicky s niekým byť, aby bol neverný (stačí aj taký chat). Aj obyčajný flirt či dvojzmyslené reči môžu byť začiatkom nevery. Pre nás je pomôckou to, že ok je to dovtedy, kým sme si istí, že by nás mohla počuť a vidieť naša druha (drahá) polovička ☺

Ako sa vám darí napĺňať najhlbšie túžby medzi sebou? Mužskú potrebu po uznaní a ženskú potrebu byť milovanou? Myslíte si, že napĺňanie týchto potrieb je dôležité? Ak áno, prečo? 

Aj vďaka už viackrát spomínaným manželským stretnutiam poznáme naše vzájomné potreby. Snažíme sa ich napĺňať. Niekedy sa nám v tom darí viac, inokedy menej. Vzájomné napĺňanie potrieb manželov je vlastne dôkazom lásky a dôležitým prejavom pozornosti. Je to prejav uznania, ale tiež motivácia a hnací motor pre toho druhého. Nemalo by byť dôsledkom sebeckého vyžadovania, ale naopak, malo by vychádzať z úprimnej túžby dávať. Je to niečo, čo sa nedá zautomatizovať, musíme na to neustále myslieť. Je to nekončiaci proces.

Chceš pokračovať v čítaní? Zadaj e-mail nižšie a pošlem ti zdarma e-mailom pokračovanie článku:

100% bezpečné! Žiadny SPAM! E-mail neposkytujeme tretím stranám!

Fotky: dodané od manželov Krchniakovcov.
The following two tabs change content below.

Pavel Chvojka

Pavel Chvojka je zakladateľom, šéfredaktorom a autorom blogu ManzelskySlub.sk. Je autorom programu Ako si získať jeho srdce a Ako si získať jej srdce pre šťastné a verné manželstvo. Ak ti niečo nie je ohľadom manželstva jasné, pokojne napíš e-mail a určite odpíše.

Príbuzné články

Najnovšie články

Staršie príspevky:
manzelstvo
Manželstvo Jakubovcov: Ľúbte sa! Stále sa zaľubujte a nikdy sa dlhšie nehnevajte.

Týchto manželov som spoznal počas ich chodenia. Manželstvo ich k sebe ešte viac pritiahlo a od začiatku ich manželstva bolo vidieť,...

Zavrieť